על הגזע

פוינטר אנגלי

כלב יפיפיה, בעל הופעה מרשימה. זהו כלב אריסטוקרטי, אציל, עירני, ובעל כושר תנועה ומהירות. כלב סימטרי, שרירי, בנוי היטב בכל חלקי גופו. הקווים במבנהו מהווים שורה של צורות מלאות הוד והדר. כל הופעתו מראה חוזק.
הפוינטר האנגלי אדיב ויציב באופיו. פרוותו קצרה, חלקה נעימה למגע ומבריקה. שילוב הצבעים שונה מפוינטר אחד למשנהו. הצבעים המקובלים הם: תפוז על רקע לבן, לימון על רקע לבן, חום על רקע לבן, שחור על רקע לבן. צבע אחיד מותר על כל הגוף ומותר גם טרי-קולור (שלושה צבעים).

 
How we met

הפוינטר אנגלי ככלב משפחה
בניגוד לתכונותיהם ככלבי צייד, בהיותם בבית - כלבי הפוינטר אנגלי מדחיקים את תכונות העבודה שלהם. כלבים נבונים אלו משתלבים היטב במשפחה. הם אוהבי ילדים ומתנהגים אתם בעדינות ובהתחשבות. למעשה הפוינטר האנגלי חושב שהוא ילד כמו כול ילדי הבית. להבדיל מפעלתנותו בטיולים שבהם הוא עירני ומחפש הרפתקאות "מצייצות". בבית - הפוינטר האנגלי מפתיע בהתאמתו לסגנון חיי המשפחה. לאחר שחונך הוא מבדיל היטב בין החופש שניתן לו בטיולים לבין הדרישה של בעליו להתנהגות הולמת ורגועה בבית. קליטתו מהירה ביותר, ואילופו כרוך בהנאה רבה. הפוינטר האנגלי אינו עקשן, הוא כלב נאמן מאוד לבעליו ומשתדל לרצות אותו. אדיבות ויציבות באופיו הן מתכונותיו הבולטות. חינוך נוקשה מדי וקולני אינו מתאים לו ועלול לגרום לכלב להיות פחדן וחסר בטחון.
יש לחנך את הפוינטר האנגלי בעקביות ובסמכותיות אך לשמור על עדינות ורכות כדי להגיע לתוצאות הנכונות. העניקו לכלבכם בכל יום את האפשרות לרוץ )רצוי לא בשעות חמות( בגינה או בשדה/פארק/חוף הים או בכל מקום אחר שאינו מהווה סכנה ממכוניות. אפשרי גם בחצר הבית אם היא מספיק גדולה ומגודרת. בשעה שאתם יוצאים לעבודה או לכל מקום אחר למספר רב של שעות והכלב אמור להישאר לבד בבית אפשר להרגיל אותו לחכות בחצר/גינת הבית, אך הקפידו שיהיה בחצר מקום מוצל ומוגן מחום וקור ומים

לשתיה בשפע, תתפלאו לשמוע אבל הדבר ימצא חן בעיניו

אופי

הפוינטר האנגלי מלך כלבי הציד
מי שמסוגל להעריך את תכונותיו של הפוינטר האנגלי יודע שאין דבר יפה יותר מלראות פוינטר שמחפש, מרחרח באויר, נע לעבר הטרף וקופא ב"הצבעה" POINTׂׂ מיידית. התנוחה הקפואה מכוונת את הצייד אל הטרף וכך הוא מסוגל להוציא את מטרתו ממחבואה. יש כלבים המסוגלים לשמור על מצב הצבעה למשך שעות, כשגופם כולו רועד לנוכח המתח הרב שהם חשים כשהם רואים את החיה. כאשר רואים פוינטר דוהר, קל להבין מדוע הוא כה חריף, זריז ומהיר. הוא מזכיר ארנבת שרצה בשדות.

בישראל עדיין לא קיימים מבחני צייד לכלבי פוינטר אך ישנם מדינות רבות
בחו"ל המארגנות מבחני צייד ,(TRIALS) לדוגמא: קפריסין. במדינה זו כאשר עונת הצייד מסתיימת, הקפריסאים מארגנים יותר מ- 36 מבחני ציד. אלו הם מבחנים לפוינטרים אנגלים וקונטיננטלים, שבהם הכלב צד במשך 15 דקות וצריך לבצע בדיוק את הפעולות שהוא עושה במהלך ציד אמיתי. ההבדל היחיד הוא שבמרבית המקרים הם ממקמים את הציפורים, והכלב צריך לקפוא כאשר הציפור מתחילה לעוף על מנת לאפשר לנוהג לירות בה. לאחר הירי, נותן נוהג את פקודת ההבאה והפוינטר מביא את הציפור אל הצייד.
אין חוויה מיוחדת מלצאת עם הפוינטר האנגלי לשטח הציד, ולהוביל את הפוינטר האנגלי במבחן ציד. אנו חשים את התשוקה שלהם, וחווים את האינטליגנציה שלהם ואת מסירותם לציד. לבסוף, כאשר הם מוצאים את הטרף, הם קופאים ומצביעים על מיקומו. נראה ש"ההצבעה" היא שיא הביצועים של כל פוינטר באשר הוא. לאחר חוויה כזאת מבינים שהפוינטרים האנגלים, הם "מלכי" כלבי הציד.

הסטוריה של פוינטר-אנגלי:הפוינטר בתרגום מאנגלית כשמו כן הוא - סמן. הוא מסמן את הציד שמחפש האדם. אותו כלב אצילי ונהדר המסוגל לרוץ ולחפש בעיניו ובאפו את הטרף, כלב שלו כושר גופני אדיר ויכולת מרהיבה של תנועה ופניות חדות, יקפא לפתע על מקומו ויסמן עם גופו את אשר גילה, כאשר ראשו פונה לכיוון הציד בעמדת קיפאון. עמידה זו נקראת "POINTING" פוינטינג, כלומר: סימון. מראה מרהיב זה יכול לגרום להתרגשות רבה . הכלב יכול להשתחרר ולהתפרץ קדימה בעוצמה.


גזע הפוינטר קדם לסטר. יש חוקרים הטוענים שמקורו של הפוינטר האנגלי בספרד ובפורטוגל, ויש הטוענים שכלבי פוינטר היו באותה תקופה באנגליה, בספרד ובפורטוגל אך גם במזרח אירופה. הדבר המאפיין את כל הגזעים הללו עליהם נמנה הפוינטר האנגלי הוא תכונתם לסמן לצייד את מיקום הטרף, ואחרי שנורה להביאו לצייד ללא פגע. זאת על ידי נשיאת הטרף או הציד בפה בשיא העדינות והבאתו, עד כמה שאפשר, שלם לידיו של הצייד.
יחד עם הפוינטרים הראשונים המתוארים ככאלו באנגליה הופיעו לראשונה באותו הזמן תיאורי פוינטרים (סמנים) באירופה, בספרד ובפורטוגל. לכן קשה להצביע על מקום זה או אחר כמקור האמיתי של הגזע. אך ניתן לומר שהתפתחותו של הפוינטר האנגלי שטופח ועוצב באנגליה, מקבוצה של כלבים דומים. רק לאחר מכן הובאו לאנגליה פוינטרים מספרד שהיוו דם חדש ושונה של הגזעים המסמנים, ואולי אף גזעים שונים במבנה החיצוני מהפוינטרים שהיו כבר כגזע באנגליה. החל מ- 1650 הפוינטרים הראשונים באנגליה הוגדרו ככאלו ויש עליהם תעוד. היה זה זמן קצר לפני שפותחו הרובים הדו קניים לציד עופות בר. פעילותם הקודמת של הפוינטרים הייתה בחברת כלבי גרייהאונד והאונדים אחרים אשר רדפו אחרי חיות בר כמו : ארנבות, צבאים ושועלים. פעילות הציד המתועדת הייתה בידי בני האצולה האנגלית, והם אלו אשר יכלו להרשות לעצמם להחזיק בכלבים גזעיים שאחזקתם יקרה. הציד לגבי דידם היווה בידור, תרבות ומעמד.
להפתעת רבים שאינם מכירים היטב את הגזע התברר שאין לפוינטר כל בעיה להביא ציד מתוך המים. אין הוא נרתע מרטיבות וכושר שחייתו בנהרות ואגמים הוכח למעשה כאשר נדרש הדבר ממנו. מה שחשוב לו זה להביא את הציד.
בראשית המאה ה- 18, בערך בשלהי 1711, נעשה ספורט ציד העופות יותר ויותר עממי ודחק במעט את ציד הלהקות של הפוקסהאונד בעזרת סוסים. ציבור רחב יותר החל לעסוק בירי עופות ציד כמו פסיונים, חוגלות וברווזים. מאותה תקופה בערך החלה פריחתו של הפוינטר-האנגלי.

מוצאו האמיתי של הפוינטר עדיין מסתורי אך חוקרים בטוחים שלגרייהאונד, לפוקסהאונד ולבלדהאונד יש חלק במוצאו של הפוינטר האנגלי. אולי בין הכלבים הנ"ל הוכנס גם דם של ספניאל מסוים שאחראי על יצירתם של הרבה גזעים מודרניים המיועדים לציד עופות היום.
אדם מפורסם באותם הימים כתב מאמר בכתב עת מסוים שמניסיונו הכלאה בין פוינטר לבין פוקסהאונד נותנת תוצאה של כלב ציד מעולה לציד עופות, אך תיעוד ממש מדעי שיגדיר במפורט את יצירתו של הגזע לא קיים. כך או כך לפנינו גזע כלבים נהדר המרשים בצורתו האצילה וגם שימושי בעבודת הציד. לא מעטים הם אלו שמחזיקים בו בשל צורתו היפה והשתלבותו הנעימה בחיק המשפחה. אך אפילו שיחזיקו בו בבית שנים רבות ודורות רבים, צריך לעשות מאמץ קטן ביותר כדי שתכונות הציד וסימונו יבואו לידי ביטוי להנאת כל מישמשתמש בו.

 

המועדון הישראלי לכלבי ציד

Rsvp