על הגזע

ויז'לה

 

ערך וכתב: שרון קריאל חבר בחוג הישראלי לפויינטר , דלמטי ויז'לה , רכז גזע ויז'לה

VIZSLA
ארץ מקור: הונגריה.
תאריך פרסום התקן שבתוקף : 6/04/200

קבוצה 7 כלבי הצבעה
ייעוד: כלב ציד מגוון

 
How we met

 

היסטוריה של הגזע


הדורות הראשונים של כלבי הויז'לה נחשבו כציידים וכן כידידים של שבט המגיארים, אשר התפשטו על מרכז אירופה לפני יותר מאלף שנה והתיישבו במה שמכונה כעת הונגריה.
גזע זה מתואר במגוון חריטות מהמאה העשירית וכתבי יד מהמאה הארבע-עשרה. ככול הנראה, הגזע היה חביב על ברונים, גבירים ואנשי צבא, אשר במכוון או בטעות, שמרו על טהרתו במשך השנים. ביום עבד הכלב בצייד ובלילה ישן עם בני הבית. אינסטינקט הצייד המולד של הגזע טופח ע"י השטח של הונגריה, שהיה כמעט במלואו פסטורלי וחקלאי. עם הזמן התפתח גזע הויז'לה לכלב צייד מהיר ונלהב, בעל אף נעלה ועם איכות גבוהה של יכולת לצוד. כך בעצם שילב בין התכונות הכי טובות של הגזעים " פוינטר" "רטריוור" ו"סטר". יש לו פה רך והוא מסוגל להביא ציפור או ארנבת מבלי לפגוע בה. למרות שמלחמות העולם הראשונה והשנייה הפריעו לתהליך המשכיות הטבעית של ריבוי הגזע, כמות קטנה של כלבי "ויז'לה" המשיכו להתקיים לגדול ולהתפתח. הויז'לה ההונגרית בעל השיער הקצר קיבל הכרה ב 1936- ע"י ה - FCI .
הייבוא של הזן לארה"ב החל בשנות ה – 50. הגזע קיבל אישור כניסה למשרד הרישום בשנת 1960. כיום משמש כלב הויז'לה ככלב משפחה נאמן. הוא כלב ממושמע ומשתדל לרצות את בעליו ותמיד יחפש איך להפגין את אהבתו אליו. מלבד רחיצה מדי פעם, אין צורך לטפל במיוחד בפרווה של הויז'לה. כמו כן, אין להם ריח גוף, אולי משום שהם טופחו ככלב בית. הויז'לה נובח, אך אינו משמש ככלב שמירה.


הופעה כללית


כלב בעל הופעה אצילית ,גובה ממוצע. כלב בעל עוצמה ודחק כאשר עובד בשדה, אך למרות זאת הינו צייתני ונוח בשל התנהגותו, וניתן לגדלו כחיית מחמד בתוך הבית. אופי מלא חיים ומרץ, אינטליגנטי, צייתני ורגשי, יודע להביע חיבה וקל לאילוף. כלב אמיץ ובעל אינסטינקט הגנתי מפותח.


ראש וגולגולת:
בעל ראש צנום ושרירי, הפנים/ זרבובית הם בעלי אורך שווה או מעט יותר קצר מהגולגולת כאשר מתבוננים עליהם מהפרופיל. הזרבובית אמורה להפוך ליותר צרה מ"העצירה" עד השפיץ של האף.
הזרבובית אמורה להיות מרובעת ועמוקה, אסור שתהיה מופנית לכיוון מעלה וכמו כן גם לא לכיוון מטה.
הלסת חזקה ,השפתיים מכסות את הלסת במלואה, ואינן משוחררות או מתנדנדות.


אף:
הנחיריים אמורים להיות פתוחים. (חוש הריח חשוב בגזע היות וכלבי הויז'לה משמשים לצייד). "כפתור" האף בצבע חום


עיניים:
עיניים עמוקות ואינן בולטות. צבע גוון יותר כהה מצבע גופו של הכלב. בעלי צורה מעט אובאליות, והעפעפיים מתואמים אליהם באופן הדוק. עיניים בעלי צבע שחור או צהוב אינן רצויות.


אוזניים:
מונחות יחסית למטה, ארוכות ובעלות עור דק הנתלה קרוב ללחיים, עם צורת "וי" מעוגלת. הן אינן בשרניות.


פה:
שיניים חזקות לבנות ובריאות. הלסת חזקה, עם מנשך מספריים מושלם (שזה אומר שהשיניים העליוניות מקבילות לשיניים התחתונות ). רצוי מערכת שיניים מלאה.


צוואר:
הצוואר ארוך ושרירי. ללא עור נתלה, מתרחב יפה אל הכתפיים . דבר זה נדרש על מנת לשמור על האיזון עם החלק האחורי של גוף הכלב. חלק קדמי העצמות בכתפיים רחבות וארוכות יחסית ונוטות לשיפוע לאחור.
הרגלים הקדמיות:
הינן ישרות ושריריות עם מפרקים קרובים.


גוף:
גב ישר, גוף קצר, עם הרבה שרירים, והמפרקת גבוהה. חזה רחב יחסית, בעל עצם חזה בולט. המרחק מהמפרקת למקום הכי נמוך בחזה שווה למרחק מהחזה אל הרצפה. הצלעות משוחררות, והבטן בעל מעט קיפול מתחת לחלציים. חלק אחורי כאשר מסתכלים עליו מאחור, ירכיים שריריות ומפותחות היטב ובעלות חיבורי ברך מזוותות. רגליים עגולות, בעלי אצבעות קצרות, מקושתות והדוקות. ציפורניים קצרות, חזקות בגוון יותר כהה מצבע הגוף. רצוי להסיר ציפורניים שאינן פונקציונאליות.


זנב:
הזנב יחסית עבה וקבוע נמוך. הזנב עבה בבסיסו ומתחדד לכיוון הקצה. כאשר הכלב בתזוזה, הזנב בדרך כלל נמצא בתנוחה אופקית. בעבר היה נהוג לקצץ כשליש מאורכו. אך כיום אסור קיצוץ הזנב על פי החוק הישראלי .


צורת הליכה:
קל תנועה ומהיר, בעל צעד קליל.


פרווה:
השערות הינן קצרות וישרות, חלקות מבריקות וצפופות, פרווה ארוכה במיוחד נחשבת כפגם. צבע גוון חום בהיר הוא גוון אדמדם. סימנים לבנים קטנים על החזה ועל הרגליים- מקובל אך לא רצוי.


גודל:
גובה: זכר- 57-64 ס"מ , 22.5-25 אינץ' , נקבה- 53-60 ס"מ , 53-60 אינץ' , משקל- 20-30 ק"ג ,44-66 פאונד.


שגיאות פוסלות:
*שגיאת אופי.
*ראש שאינו טיפוסי לגזע.
*צבע אחר למעט חום נחשב כפסול.
*שפתיים נתלות או ריריות.
*חלקו העליון של הפה אינו מקביל במדויק אל החלק התחתון של הפה.
*פה מעוות, כול הצורות.
*חסרות אחת או שתי שיניים חותכות, או/ו ניבים או/ו מלתעות מספר 2-4 או/ו שיניים חותכת מספר 1-2 , יותר משתי שיניים מסוג של PM1 חסרים, ניתן להתעלם משיניים מסוג M3 שיניים שלא ניתן לראותם נחשבות כחסרות. שיניים מיותרות שהן אינן מקבילות בשורה עם האחרות גם ייחשבו כפגם.
*שפה שסועה.
*עיניים בצבע צהוב בהיר, כל צבע אחר נחשב כפגם.
*עור משוחרר הנתלה מהצוואר.
*ציפורניים שאינן מגיעות אל הרצפה.
*תנועה לקויה מאוד.
*פרווה ארוכה .
*צבע חום כהה או צהוב בהיר, או צבע שאינו אחיד. סימן לבן על החזה שעולה על 5 ס"מ.
*רגליים לבנות.
*סטייה של יותר מ 2 ס"מ מהגובה (בנקודה הכי גבוהה שזה מעל עצמות הכתפיים) .


הערה:
חובה לכלבים זכרים להיות בעלי שני אשכים בריאים ורגילים שנופלים במלואם אל שק האשכים .

 

המועדון הישראלי לכלבי ציד

Rsvp